10 ieteikumi labākam uzturam

  Gestational-Diabetes-Nutrition-Tips-for-EVERY-Pregnancy1. Izmanto kādu no uztura uzskaites aplikācijām
Šādas aplikācijas ir labs pirmais solis ceļā uz veselīgu un sabalansētu uzturu. Pierakstot dienas laikā apēsto, jau pavisam īsā laikā paplašināsies tava izpratne par produktiem un varēsi novērot, kādi ir Tavi ēšanas paradumi, kādi trūkumi, piemēram, būs redzams uzņemtais liekais cukurs, vai arī tas, ka veselīgajā paciņā riekstu ir pārsniegta visas dienas kaloriju norma. Kā arī redzot, kādas sekas uz “kopējo bildi” atstāj maza bulciņa vai krāsainā dzēriena pudele, nākamreiz, iespējams, izvēlēsies no tās atteikties. 
2. Katru ēdienreizi ēd dārzeņus vai olbaltumvielas
Gan dārzeņus, gan olbaltumvielas saturošus produktus svarīgi uzņemt katrā ēdienreizē, taču nevajag uzstādīt sev drastiskas apņemšanās, kuras grūti izpildīt. Ja lieto uzturā maz dārzeņus, apsoli sev, ka turpmāk ēdīsi tos katrā ēdienreizē, līdzīgi, ja lieto pārāk maz olbaltumvielu. Taču sāc tikai ar vienu no tiem, lai neradītu pārāk straujas pārmaiņas, palielinot vēlmi padoties.
3. Seko līdzi vienam no makroelementiem
Līdzīgi kā ar dārzeņu vai olbaltumvielu iekļaušanu katrā ēdienreizē, izvēlies tikai vienu no makroelementiem (olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti), kura uzņemšanai pietiekamā daudzumā sekosi līdzi. Pirms tam gan painteresējies no uzticamiem avotiem, cik būtu optimālais daudzums. Mēģinot mainīt visu vienlaikus, vari nonākt pārāk tālu ārpus komforta zonas, ko ilgi nespēsi izturēt, un atteiksies no paradumu maiņas vispār.
4. Ogļhidrātus ēd vairāk pirms un pēc treniņa
Ogļhidrāti ir enerģijas avots. Ēdienreizē pirms treniņa Tu “uztankojies” treniņam, lai tajā justos labi un tas būtu efektīvāks, bet atjaunošanās process pēc treniņa ir laiks, kad aug spēks. Lai tas notiktu, ir jāatjaunojas gan muskuļiem, gan enerģijas rezervēm. Pēc treniņa ar olbaltumvielām vien ir par maz, ogļhidrāti ievērojami paātrina atjaunošanos.
5. Viens našķis dienā – padari šo likumu negrozāmu
Ja zini, ka našķi (gan saldumi, gan čipsi, gan citas uzkodas) ir tava vājība, nevajag no tiem atteikties pilnībā, limitē to daudzumu, sāc ar solījumu sev, ka ēdīsi tikai vienu našķi dienā. Tas ļaus gan tos rūpīgāk izvēlēties, gan sagādās vairāk prieka (mazos svētkus).
6. Sper nākamo soli – našķi tikai tajās dienās, kad trenējies
Kad esi samazinājis savu našķu skaitu līdz vienai reizei dienā, ej tālāk – apsoli sev, ka turpmāk ēdīsi vienu našķi tikai tajās dienās, kad trenējies. Treniņu dienās kaloriju patēriņš ir lielāks, kā arī tas motivēs biežāk neslinkot un aiziet uz treniņu. Taču uzmanies, lai treniņi nekļūst par apsēstību – treniņš nav sevis sodīšana par pārāk daudz apēsto.
7. Plāno savas ēdienreizes laikus
Ikdiena mēdz būt saspringta, tāpēc ir ļoti svarīgi gan ieplānot laiku ēdienreizēm, gan to, kādas tās būs. Vissliktākie lēmumi ēdienu izvēles ziņā tiek pieņemti, kad esi izsalcis un steidzīgs, tas parasti ir brīdis, kad cilvēkiem benzīntankā sniedzas roka pēc hotdoga, čipsu pakas vai šokolādes batoniņa. Izdari veselīgas izvēles laikus!
8. Trenējies pieklājīgi atteikt, kad Tev piedāvā neparedzētas uzkodas vai ēdienus
Svētki darba kolektīvā, tikšanās ar draugiem utt. Bieži vien ārpus mūsu saplānotās ēdienkartes, mums piedāvā kādu lieku kūkas gabaliņu, šķīvīti rasola, šokolādes konfektes vai vīna glāzi. Ja patiesi vēlies ieviest veselīgus uztura paradumus, neēd pieklājības pēc, bet tikai tad, ja to patiešām vēlies (apzinoties ierakstu savā uztura uzskaites aplikācijā), un, ja nevēlies, mācies pieklājīgi atteikt, rūpes par savu veselību nav nekas nosodāms vai aizvainojošs.
9. Dzer vairāk ūdens
Katru dienu cilvēkam vidēji ir jāizdzer 2 – 3 litri ūdens (treniņa laikā uzņemtais ūdens neskaitās, jo tikpat daudz izsvīstam). Neaizstāj ūdeni ar cukurotiem vai krāsainiem dzērieniem. Bieži vien slāpes grūti atšķirt no izsalkuma, kad jūties izsalcis, vispirms padzeries ūdeni, iespējams, ka esi tikai izslāpis. Taču ēšanas laikā, vari arī atteikties no dzeršanas – mazāk dzerot šķidrumu, mēs esam spiesti kārtīgāk sakošļāt ēdienu, kas uzlabo gan gremošanas sistēmas darbību, gan efektīvāku uzturvielu uzsūkšanos.
10. Atskaities kādam!
Ir grūtāk atkāpties no solījumiem, ja esi tos apsolījis, ne tikai sev, bet arī kādam citam. Ja ikdienā kādam atskaitīsies par savu uzturu, piemēram, trenerim, Tev būs grūtāk atteikties no saviem jaunajiem paradumiem vai nošmaukt un ļauties “grēciņiem”, jo negribēsi sagādāt vilšanos ne sev, ne trenerim. Tāpat mainīt ieradumus kopā ar kādu ir vieglāk – iespēja dalīties pieredzē un pārdzīvojumos, kā arī pieskatīt vienam otru, padara procesu patīkamāku.

Piedāvājam individuālu pieeju katram mūsu biedram, lai uzlabotu ēšanas paradumus, bez papildus samaksas. Nāc un izmēģini, iepazīšanās nodarbība ir bezmaksas.

Pieteikties nodarbībai