Padomi labākai mobilitātei

Mobility-Tools

Šeit būs daži, ļoti noderīgi, praktiski padomi labākai mobilitātei:
*Rīkojieties un pārvaldiet savu mobilitāti!
*Esiet pacietīgi un konsekventi ar savām pūlēm!
*Viemēr trenējiet savu mobilitāti kopā ar citiem atlētiem!

Rīkojieties un pārvaldiet savu mobilitāti!
Pirmais punkts ir īss un vienkāršs.
Lielākā daļa cilvēku, vispirms, gaida, kad kaut kas sāks sāpēt, vai kad iegūs traumu, pirms sāk interesēties par savu ķermeni. Tā ir cilvēka daba. Bet ir veids, kā izvairīties no potenciālām mobilitātes problēmām, liekām sāpēm un, sliktākajā gadījumā, neplānota ārsta apmeklējuma.
Vispirms iegūstiet kārtīgu sava ķermeņa novērtējumu, pirms sākat nodarboties ar dažādiem mobilitātes vingrinājumiem.
Ir ļoti daudz kvalificētu fitnesa speciālistu, kuri var apskatīt Jūs no galvas līdz kājām un norādīt uz iespējamiem riskiem Jūsu kustībās. Vislabāk strādāt kopā ar kādu, kurš saprot treniņa veidu ar kuru nodarbojaties. Būs daudz vieglāk tikt pie problēmas būtības, ja nevajadzēs speciālistam stāstīt kas ir clean & jerk.
Nav obligāti jādodas pie kāda cilvēka. Ja Jums tas der, internetā ir daudz piederumu un informācijas, kas var palīdzēt Jums veikt pašnovērtējumu un identificēt kustību nepilnības. Šeit panākumu atslēga ir sākt rīkoties un ievākt informāciju, iegūt pieredzi. Izglītojiet sevi un mācieties par savu ķermeni. Sāciet tikai ar pamatrīkiem un strādājiet ar tiem ikdienā ar nolūku.
Tas nenozīmē ka Jums jākļūst pašam sev par personīgo treneri. Bet atcerieties, iemācīties pašapkopi ir Jūsu atbildība, nevis kāda cita. Pat ja problēma ir tālu no Jūsu prasmju līmeņa, pieredze joprojām dos iespēju labāk izstāstīt to profesionālim un palīdzēs atrast pareizo risinājumu.

Novērtēšanas padomi:

  •  Uzmanīgi vērojiet pašu kustību, necentieties minēt kuras atsevišķas locītavas tiek nodarbinātas. Galvenās kustību problēmas, kā ceļu nepareizs novietojums vai noapaļojusies mugura noteikti būtu galvenā uzmanības zona.
  • 3 populārākās problēmas, kurām vajadzētu pievērst uzmanību ir savilktas potītes, savilkta un noapaļojusies muguras augšdaļa, kā arī slikta plecu mobilitāte, saliekšana ( problēmas turēt svaru uz pleciem “front rack” pozīcijā un nespēja pacelt rokas taisni virs galvas).
  • Kad esat pievērsuši uzmanību un novērsuši šīs primārās “galvenā motora” problēmas, TAD varat turpināt, un domāt par locītavu un atsevišķu ķermeņa daļu mobilitātes vērtēšanu. Bet noteikti ne pirms tam.

Esiet pacietīgi un konsekventi ar savām pūlēm!

Esiet pacietīgi. Salīdzinājums – Jūs neņemsiet spaini ūdens un negāzīsiet to virsū jaunam, mazam istabas augam un pēc tam to atkārtosiet pēc nedēļas. Nē, Jūs to regulāri laistīsiet ar nelielām ūdens devām, cik nepieciešams. Šī ir ļoti laba un vērtīga doma.

Kā iesācējam būtu slikta doma iet uz sporta zāli reizi nedēļā, nodzīt sevi līdz punktam, kad vairs nespējat paiet, un tad to pašu atkārtot pēc nedēļas. Tam nav nekādas loģikas un jēgas.

Šo pašu perspektīvu varam attiecināt uz mobilitātes darbu. Centieties tam pieiet regulāri un periodiski. Sāciet ar minimumu efektīva darba un ar katru nedēļu palieliniet darba apjomu, pēc nepieciešamības. Tā ir ne tikai drošāka stratēģija, bet arī tā ļauj augt saistaudiem, kā arī veikt tajos izmaiņas, kas paliktu.

Viegls izaicinājums

Šeit būs vienkāršs piemērs, kurš varētu veikt paliekošas un pozitīvas izmaiņas jūsu mobilitātē un veiktspējā.

Dažiem cilvēkiem tika piedāvāts piedalīties 30 dienu pietupienu izaicinājumā, vienkārši, lai veicinātu papildus mobilitātes darbu un lai liktu cilvēkiem kustēties vairāk dienasgaitā. Mērķis bija sakrāt 5 minūtes pietupiena zemākajā pozīcijā ar savu svaru, katru dienu, 30 dienas pēc kārtas, sadalot šīs minutes pēc pašu vēlmes.

Tā nav raķešu zinātne, bet šeit būs daži novērojumi:

  • Tika novēroti uzlabojumi kustības amplitūdā un mobilitātē, bet lielākais ieguvms bija liels iesildīšanās laika ietaupījums katrai nodarbībai;
  • Atlēti, kuri centās izpildīt visas 5 minūtes pēc kārtas jau no pirmās dienas, ļoti bieži izstājās no izaicinājuma pēc pirmās nedēļas;
  • Pretēji, atlēti, kuri sadalīja šīs 5 minūtes pa 1 minūtes segmentiem, bija daudz konsekventāki un beigās arī ieguva labākos rezultātus.

Ja ir kaut kas, ko Jus vēlaties uzlabot, strādājiet pie tā vienkārši un regulāri. Sekojiet līdzi cik daudz darba katru reizi izdariet, lai varat zināt vai progresējat. Un noteikti dariet to tik ilgi, kamēr sākat progresēt!

Pamēģiniet paši izdomāt sev izaicinājumu. Izvēlieties kaut ko, pie kā vēlaties piestrādat, uzlabot, un tad uzlieciet sev atgādinājumu kaut vai mobilajā telefonā. Pēc kāda laika Jūs redzēsiet, ka pirms treniņiem Jums vairs nevajadzēs tik ilgi iesildīt agrāk problemātiskās vietas savā ķermenī.

Praktizējiet pareizu mobilitātes darbu!

Ir grūti atteikties no savām līdzšinējām metodēm, pieejas un rutīnas, kad trenējies kopā ar citiem cilvēkiem. Ir diezgan dabiski, ka ir vēlme visu pastāstīt, padalīties savā pieredzē ar citiem komandas biedriem vai treneriem.
Bet vai viņi ir gatavi to dzirdēt? Vai Tu vispār esi tādā pozīcijā vai statusā, lai komentētu viņu izvēlētās metodes? Kaut arī Jūsu nodomi ir labi, Jūs neesat citu treneris. Un ir ļoti iespējams, ka daloties ar kādu padomu, jūs tikai novērsīsiet viņus no viņu darba.
Mācīšana ir interesanta lieta. Tas ir kā stāstīt jokus. Jums varbūt būs pats noderīgākais padoms, bet ja informācija netiks pasniegta pareizi, vai īstajā brīdī, vai kolēģi nemaz nebūs gatavi no Jums to dzirdēt, tad tam vairs nebūs nekādas nozīmes.
Pirms Jūs skrienat visiem pastāstīt par superīgo mazās bumbas triku, ko redzējāt Youtube, sākumā pārliecinaties, ka otra puse ir gatava to klausīties, mācīties un ka viņi Jums uzticas. Un galvenais, necentieties mācīt kaut ko, par ko pats neesat praksē pārliecinājušies un izmēģinājuši savos treniņos.

Mums visiem patīk mācīties par jaunām mobilitātes tehnikām un trikiem, bet bez pamatzināšanām un treniņu bāzes, pat visglaunākie rīki būs pilnīgi nederīgi, tie var būt pat traumējoši.