Fat vs Muscle

bmi-comparisonĶermeņa svara zaudēšana pret tauku masas zaudēšanu: Vai esi drošs, ka zaudē taukus? Svara zaudēšana vienmēr ir bijusi viena no apspriestākajām tēmām. Šķiet, ka visi mūsdienās cenšas zaudēt svaru. Bet kāda ir atsķirība starp svara zaudēšanu un tauku masas zaudēšanu? Cilvēki, pārmaiņus, izmanto abus minētos terminus. Izlasot šo rakstu, jūs uzzināsiet atšķirības starp svara un tauku masas zaudēšanu, kā arī sapratīsiet, uz kuru no tiem Jums ir jātiecas un kādā veidā.

Ķermeņa svara zaudēšana pret tauku masas zaudēšanu. Kāda ir atšķirība? Definēsim abus terminus, lai Jūs saprastu kas šeit ir domāts.

 •  Svara zaudēšana – Ķermeņa kopējā svara ( kaulu, muskuļu, orgānu, tauku utt.) samazināšana.
 •  Tauku masas zaudēšana – Tikai ķermeņa tauku procenta samazināšana. Veselīgs mērķis būtu 10% vīriešiem un 15% sievietēm.

Problēmas ar svara zaudēšanu. Ja vēlaties samazināt svaru, visdrīzāk tādēļ, ka Jums ir pārāk daudz uzkrātu tauku. Ir cilvēki, kuriem ir nepieciešams samazināt svaru, piemēram sportisti pirms sacensībām, bet lielākā daļa vēlas zaudēt tieši tauku masu. Tāpēc būtu jāizbeidz sevi svērt ikdienā.

 •  Svariem nevar uzticēties. Jūsu ķermeņa svars ir atkarīgs no daudzām lietām – kuņģa, iekšu, urīnpūšļa patreizējo stāvokli, ūdens zaudēšana / aizture, muskuļu pieaugums / zaudēšana, tauku pieaugums / zaudēšana utt…. Jums nebūs ne mazākās nojausmas kas notiek…
 •  Svara rādītāji nav svarīgi. Divi cilvēki ar vienādiem auguma parametriem var svērt vienādi, bet izskatīties pilnīgi dažādi, ja vienam būs zemāks tauku procents nekā otram. Piemērs bildē zem virsraksta.

Šis pierāda, ka ķermeņa masas indekss ir nepilnīgs rādītājs, jo netiek ņemts vērā ķermeņa tauku procents. Kaut abi vīri bildē sver vienādi, pirmais noteikti būs veselīgāks, jo viņam būs zemāks tauku procents ķermenī.

Lūk kā svari var Jūs maldināt. Drēbes, spoguļi un bildes nemelo. Arī elektriskie tauku procentu mērītāji vai kaliptometri1, bet vai šo izmantot, paliek jūsu ziņā. Svari var kļūt par Jūsu ļaunāko ienaidnieku, maldinot Jūs un gremdējot motivāciju strādāt tālāk.
Piemēram:

 •  Ogļhidrāti un ūdens. Ogļhidrāti saista ūdeni. Tādējādi ēdot mazāk ogļihdrātus jūs zaudēsiet svaru: ūdens svaru. Tādēļ Jūs zaudējat tik daudz svara, piemēram, „Atkins” diētas pirmo divu nedēļu laikā – tas ir, galvenokārt, ūdens daudzumu organismā. Protams, palielinot ogļhidrātu daudzumu, Jūs atkal atgūsiet šo ūdens svaru.
 •  Muskuļu masas pieaugums un tauku zaudēšana. Jūs iegūsiet muskuļus, kamēr zaudēsiet taukus, kad sāksiet spēka treniņus. Bet uz svariem izskatīsies, ka neprogresējat – Jūsu ķermeņa svars nemainīsies. Bet ja visu darat pareizi, redzēsiet, ka Jūsu ķermeņa tauku procents samazinās.

Kā pārliecināties, ka zaudējat taukus, nevis muskuļus?

fat-vs-muscle (1)

Bildē redzams, ka 2,25kg muskuļu aizņem daudz mazāk vietas, nekā attiecīgs daudzums tauku. Tas nozīmē, ka Jūs izskatīsieties slaidāks, bet ar tādu pašu ķermeņa svaru, ja audzēsiet muskuļus, nevis taukus. Lai zaudētu taukus nevis muskuļus:

 •  Kļūstiet spēcīgaks. Spēka treniņi veido muskuļus un novērš muskuļu masas zaudēšanu. Tie arī palīdz turēties pie Jūsu diētas.
 •  Ēdiet veselīgi. Ēdiet nepārstrādātus ēdienus, mazāk nevajadzīgus ogļhidrātus.

Lai paātrinātu tauku zaudēšanu var taisīt kardio/izturības treniņus. Bez spēka treniņiem, tikai vienkāršu kardio treniņu dēļ jūs zaudēsiet arī muskuļu masu, tādējādi paliekot „tievi resns”. No šī ir jāizvairās.

Kā sekot līdzi progresam? Progresam jāseko līdzi ik pēc 2 nedēļām. Ja darīsiet to biežāk, izmaiņas nebūs tik redzamas.

 •  Nekāpiet uz svariem katru dienu. Ikdienas kāpumi un kritumi liks Jums zaudēt motivāciju. Sverieties ik pēc 2 nedēļām.
 •  Nevērtējiet sevi pēc spoguļa. Spoguļattēls var radīt nepareizu priekšstatu, spoguļi mēdz rādīt dažādi. Uzņemiet savas fotogrāfijas no dažādiem lenķiem un salīdziniet tās var vecajām.
 •  Mēriet sava ķermeņa daļu lielumu. Ar mērauklu iespējams mērīt sava ķermeņa daļu lielumu. Kakls, vēders, augšstilbi, rokas, krūtis. Vēdera izmēriem vajadzētu samazināties, pārējais var pieaugt.
 • Sekojiet līdzi treniņu rezultātiem. Pierakstiet, sekojiet līdzi saviem treniņu rezultātiem. Tiem ir jākāpj uz augšu. Ja spēks iet uz augšu, tas nozīmē, ka audzējat muskuļus.
 • Klausieties cilvēkus. Citiem būs vieglāk pamanīt izmaiņas Jūsos, nekā Jums pašam.

Varbūt ka Jums nevajag zaudēt svaru. Lieli cilvēki, kuri zaudē svaru bieži pārdomā, kad zaudē ķermeņa taukus. Viņi saprot, ka vēlas palikt lieli, kamēr to ķermeņa tauku procents ir veselīgs. Tātad sākumā mērķējiet uz ķermeņa tauku procenta samazināšanu. Kad būsiet to paveikuši, paskatieties uz sevi un izlemiet, vai gribat turpināt zaudēt kopējo ķermeņa svaru, vai varbūt Jums patīk sasniegtais rezultāts.

fat-vs-muscle